Kastamonu Pastırması


PASTIRMAMIZIN HİKAYESİ

Pastırmalarımız, et taze iken bolca tuzlanarak özel tahta kalıpların içinde dövülerek bastırılır. Birkaç gün içinde kalıptan alınan et, sudan geçirilir ve tuzunun bir kısmı giderilir. Daha sonra özel bekleme alanlarında et kurutulur ve dinlendirilir.

Çemen tohumu, Taşköprü sarımsağı ve çeşitli baharatlarla harmanlanmış olan “çemen” karışımı, etin çevresine ince bir tabaka halinde sürülür. Bu karışım ete lezzet ve hoş bir koku verirken aynı zamanda etin uzun süre bozulmadan saklanmasını sağlamaktadır.

NEDEN KASTAMONU PASTIRMASI?

Kastamonu; köklerini koruyarak, geleneksel pastırma üreticiliğinin yapıldığı sayılı illerimizden biridir. Etlerimiz Ilgaz Dağı'nın yaylalarında otlatılan hayvanlardan temin edilmektedir. Pastırma, uygun mevsim koşullarında 40-50 gün süre zarfında güneş ve rüzgarla kurutularak elde edilmektedir.

Kastamonu pastırmasını diğer yörelerden ayıran en önemli özellik ise pastırmanın kesim şeklidir. Özel et bıçakları ve sektöre yıllarını vermiş bıçak ustalarının el maharetiyle ortaya çıkan bu kesim şekli, pastırmalarımızın ince, tüketimi kolay ve lezzetli olmasını sağlamaktadır.

 Afiyet olsun!